Artritis je medicinski termin koji se koristi za opisivanje više stanja, karakterisanim upalom zglobova. Međutim, postoje različite vrste artritisa, uključujući reumatoidni artritis i osteoartritis.
Iako ova oba oboljenja utiču na vaše zglobove, oni su veoma različiti oblici sličnog, ali šireg stanja. Reumatoidni artritis predstavlja autoimunu bolest, dok je osteoartritis prvenstveno degenerativno oboljenje zglobova
Reumatoidni artiritis ili osteoartritis?
Ako niste sigurni koje od ova dva oboljenja vas potencijalno muči, otkrivamo glavnu razliku.
Reumatodini artritis je autoimuni poremećaj, što znači da vaše telo napada samo sebe. U slučaju reumatoidnog artritisa, vaše telo tumači mekanu podlogu oko vaših zglobova kao pretnju, sličnu virusu ili bakteriji, i napada je. Ovaj napad uzrokuje nakupljanje tečnosti u vašem zglobu. Pored oticanja, ovo nakupljanje tečnosti takođe uzrokuje bol, krutost i zapaljenje zglobova.
Osteoartritis, najčešći oblik artritisa, je degenerativni poremećaj zglobova. Osobe sa osteoartritisom doživljavaju propadanje hrskavice koja oblaže zglobove. Gubljenje hrskavice uzrokuje da se kosti trljaju jedna o drugu, uzrokujući bol. Kod osteoartritisa ne postoji autoimnumi proces kao kod reumatoidnog artritisa, ali se obično javlja blaga upala zglobova.
Faktori rizika
Oba tipa artritisa su statistički češća kod žena nego kod muškaraca[1]. Reumatoidni artritis i osteoartritis se češće javljaju kod starijih osoba, ali reumatodini artritis se može razviti u bilo kom uzrastu.
Reumatoidni artritis se češće javlja pod uticajem naslednog faktora. Imate veće šanse da dobijete ovo oboljenje ako ga vaš roditelj, ili brat / sestra imaju.
Imate veće šanse da dobijete osteoartritis u slučaju da:
- imate prekomernu težinu
- imate deformitete zglobova
- imate dijabetes
- imate giht
- imali ste traumatske povrede zglobova
Reumatoidni artritisa i osteoartritis: simptomi, sličnosti i razlike
Mnogi od osnovnih simptoma reumatodinog artritisa i osteoartritisa su isti, uključujući:
- bolne i/ili ukočene zglobove
- ograničen opseg kretanja
- osetljivost u bolnom području
- povećan intenzitet bola u zglobovima i simptoma ujutru
Reumatodini artritis – karakteristike
Svaka vrsta artritisa takođe ima svoj jedinstveni skup simptoma. Reumatoidni artritis predstavlja sistemsku bolest, što znači da može da utiče na celo telo – pluća, srce, oči – a ne samo na vaše zglobove. Rani znaci reumatodinog artritisa mogu uključivati:
- nisku telesnu temperaturu, posebno kod dece
- bolove u mišićima
- preteran umor
Ljudi u uznapredovalim stadijima reumatodnog artritisa mogu primetiti ispod kože grudvice blizu zglobova. Grudve, koje se nazivaju i reumatoidni čvorići, mogu biti osetljive na dodir.
Karakteristike osteoartritisa
Malo je verovatno da će osobe sa osteoartritisom imati opšte simptome. Degenerativna priroda osteoartritisa ograničena je samo na zglobove.
Mogu se takođe razviti grudvice ispod kože oko zglobova, ali one se razlikuju od reumatoidnih čvorova. Osobe sa osteoartritisom imaju tendenciju da razviju koštane izdanke ili višak koštanog tkiva na ivicama zahvaćenih zglobova.
Koji zglobovi mogu biti najčešće zahvaćeni?
Reumatodni artritis i osteoartritis mogu uticati na različite zglobove.
Reumatodni artritis obično počinje u manjim zglobovima. Verovatno ćete imati bol, ukočenost i oticanje zglobova prstiju. Kako reumatodni artritis napreduje, simptomi se mogu razviti u većim zglobovima kao što su kolena, ramena i skočni zglob.
Pošto reumatodni artritis predstavlja tzv. simetričnu bolest, to znači da ćete istovremeno imati simptome sa obe strane tela.
Kod osteoartritisa, bolovi se neće javljati toliko simetrično. Možda ćete imati bol u levom i desnom kolenu, na primer, ali jedna strana ili jedan zglob biće lošijeg stanja.
Oba oboljenja se uobičajeno javljaju kod ruku i prstiju. Osteoartritis često pogađa kičmu i kukove, pored kolena.
Primarni cilj u tretiranju i osteoartritisa i reumatodinog artritisa predstavlja:
- smanjenje bola u zglobovima i kostima
- poboljšanje funkcije zglobova
- smanjenje oštećenja zglobova
Vaš lekar će pristupiti tretmanu lečenja individualno, u zavisnosti od stanja koje imate.
[1] https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis-symptoms-women
Kako ste vi opisali tacno ja imam reumatoidni artritis od 2011.g pa do danas .cak asm primao i bioloski lek od 2014 do 2016 i bilo mi dobro sve do2018.g a ovih dana sam ponovo po drugi put trazio od 2018 .g biolosku terapiju sve se svodilo od strane dr da je to jako skup lek i da senemoze dobiti bioloska.tako da citam na internetu da smo mi zadnji u Evropi koji nemamo novac za bioloske terapije uzas.
Zaista mi je žao što čujem o vašim teškoćama i izazovima u vezi sa lečenjem reumatoidnog artritisa. Razumem vašu frustraciju, posebno kada se suočavate sa ograničenjima u pristupu terapijama koje su vam prethodno pomogle.
Reumatoidni artritis je hronično stanje koje zahteva stalno praćenje i prilagođavanje tretmana. Bioloski lekovi su pokazali veliku efikasnost u lečenju ovog stanja, ali nažalost, kao što ste naveli, pristup ovim terapijama može biti ograničen zbog visokih troškova i zdravstvenih politika.
Evo nekoliko saveta kako da se nosite sa ovom situacijom:
1. Komunikacija sa Lekarom: Nastavite redovno da se konsultujete sa svojim reumatologom. Razgovarajte o svim mogućnostima lečenja, uključujući i alternativne terapije ili lekove koji možda nisu tako skupi kao biološki lekovi.
2. Traženje Drugih Opcija: Istražite mogućnosti za uključivanje u klinička ispitivanja ili programe koji bi mogli omogućiti pristup biološkim terapijama.
3. Podrška i Savetovanje: Razmislite o uključivanju u grupe podrške za osobe sa reumatoidnim artritisom. Podela iskustava i saveta sa drugima koji se suočavaju sa sličnim izazovima može biti veoma korisna.
4. Prilagođavanje Stila Života: Zdrav način života, uključujući uravnoteženu ishranu, redovno vežbanje (prilagođeno vašem stanju), i dobar menadžment stresa, može pomoći u smanjenju simptoma.
5. Razmatranje Dodatnih Suplemenata: Neki suplementi, kao što su omega-3 masne kiseline, kurkumin, i vitamini iz grupe B, mogu pružiti određenu podršku u ublažavanju simptoma, ali o njihovom uzimanju se treba konsultovati sa lekarom.
Nažalost, kao farmaceut, nemam moć da direktno utičem na politike zdravstvenog osiguranja ili dostupnost bioloških terapija, ali uvek mogu ponuditi savet i podršku u vezi sa vašim trenutnim terapijama i mogućnostima za ublažavanje simptoma. Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi sa dodacima ishrani ili našim proizvodima, slobodno mi se obratite. Vaše zdravlje i dobrobit su mi veoma važni.
Sve je super objasnjeno.Samo sta ja da radim kada mi je u Bgd.-u,Dr.rekla da imam oba artritisa ,rejnod i jos nesto…zaboravih.Koje analize treba uraditi da bi covek bio nacisto stau je.Imam iskrivlhene prste,bol u kolenima itd.Pomozite ,ako mozete,posto svi lazu.reklame..uzas nista ne pomaze.ima li nesto prirodno da pomogne,za bolove?
Za dijagnostikovanje artritisa i srodnih stanja, neophodno je uraditi nekoliko vrsta analiza. Preporučujem sledeće:
1. Laboratorijske Analize Krvi: Ove analize mogu uključivati testove na reumatoidni faktor, antitela, markere upale (kao što su CRP i ESR), i druge specifične testove koji pomažu u dijagnostikovanju artritisa.
2. Rentgen ili MRI: Snimci mogu pomoći u identifikovanju promena na zglobovima koje su karakteristične za artritis.
Za ublažavanje bolova, možete razmotriti sledeće prirodne metode:
1. Toplotni i Hladni Oblozi: Za ublažavanje bolova i upala.
2. Omega-3 Masne Kiseline: Mogu pomoći u smanjenju upala.
3. Kurkumin (Aktivni Sastojak Kurkume): Poznat po protivupalnim svojstvima.
4. Vežbanje: Lagane vežbe mogu pomoći u održavanju pokretljivosti zglobova.
5. Fizikalna Terapija: Može pomoći u smanjenju bola i poboljšanju funkcije zglobova.
Važno je razgovarati sa lekarom pre početka bilo kakvog novog tretmana ili upotrebe dodataka ishrani. Lekar će vam moći dati precizne savete i preporuke prilagođene vašem zdravstvenom stanju.
Pojavilo mi se na malom prstu leve ruke zadebljanje oko jednog zgloba i boli me na dodir i crveni se,i prst mi se tu savio,pa me zanima od čega to nastaje i kako se leči?
Zadebljanje oko zgloba malog prsta koje je bolno i crveno može biti rezultat nekoliko različitih stanja. Evo nekoliko mogućnosti:
Ganglionska Cista: Ovo je benigna, ispunjena tečnošću izbočina koja se često formira oko zglobova ili tetiva. Može biti bolna, posebno pri pritisku.
Artritis: Posebno reumatoidni artritis može uzrokovati oticanje, crvenilo, bol i deformitet zglobova prstiju.
Trauma ili Povreda: Udarni bol ili povreda zgloba takođe mogu dovesti do oticanja i bolova.
Infekcija: Ako postoji crvenilo i bol, postoji mogućnost da je u pitanju neka vrsta infekcije.
Za tačnu dijagnozu i odgovarajući tretman, najbolje je da se obratite lekaru. Oni mogu izvršiti fizički pregled, eventualno zatražiti dodatne testove, kao što su rendgenski snimci, i preporučiti odgovarajući tretman.
U međuvremenu, za ublažavanje bola i upale možete primeniti hladne obloge i izbegavati aktivnosti koje pogoršavaju bol. Ako je bol vrlo izražen, lekar može preporučiti odgovarajuće analgetike ili antiinflamatorne lekove.
Kao farmaceut, mogu vam preporučiti da obratite pažnju na pravilnu ishranu i hidrataciju, i da razmotrite upotrebu nekih od naših proizvoda koji podržavaju opšte zdravlje, kao što su BiVits ACTIVA vitamini i minerali. Međutim, bilo kakva upotreba suplemenata treba biti usklađena sa preporukama vašeg lekara.
Zanima me koliko parametara, uključujući i potrebne analize krvi, treba da ukazuju na RA da bi se sa sigurnošću moglo zaključiti da je u pitanju reumatoidni artritis.
Da li nalaz ultra zvuka zglobova šake može sa sigurnošću da ukazuje na RA, a ne na neki drugi artritis? I da li se u tom slučaju obavezno kreće sa preporučenom terapijom: metatrexat, antimalarik, pronison?
Dijagnoza reumatoidnog artritisa (RA) obično uključuje kombinaciju kliničkih simptoma, laboratorijskih analiza i dijagnostičkih testova. Evo nekoliko ključnih aspekata koji se uzimaju u obzir:
Klinički Simptomi: Simptomi kao što su jutarnja ukočenost, oticanje i bol u zglobovima, posebno ako su simetrični (na primer, oba zgloba šake), mogu ukazivati na RA.
Laboratorijske Analize Krvi: Testovi kao što su reumatoidni faktor (RF), antitela protiv cikličnog citruliniranog peptida (anti-CCP), brzina sedimentacije eritrocita (ESR) i C-reaktivni protein (CRP) mogu pomoći u dijagnostici. Međutim, neki pacijenti mogu imati RA i bez prisutnosti RF i anti-CCP antitela (seronegativni RA).
Dijagnostički Testovi: Ultrazvučni pregled zglobova i rendgenski snimci mogu pomoći u identifikovanju karakterističnih promena na zglobovima koje su povezane sa RA. Ultrazvuk može pokazati sinovitis (upalu sinovijalne membrane) koji je čest kod RA, ali važno je napomenuti da ultrazvuk sam po sebi ne može definitivno potvrditi RA; koristi se u kombinaciji sa drugim testovima i kliničkom slikom.
Što se tiče lečenja RA, metotreksat se često koristi kao prvi izbor terapije zbog svoje efikasnosti i relativno dobrog profila bezbednosti. Antimalarični lekovi (kao što je hidroksihlorokin) i kortikosteroidi poput prednizona mogu se takođe koristiti, sami ili u kombinaciji sa metotreksatom, zavisno od težine bolesti i odgovora pacijenta na lečenje.
Važno je razumeti da se lečenje RA individualizuje na osnovu simptoma, težine bolesti, prisustva ili odsustva određenih markera, odgovora na lečenje, i opšteg zdravstvenog stanja pacijenta. Stoga, odluke o lečenju treba donositi u saradnji sa reumatologom.
Ako imate dodatnih pitanja o RA, lečenju ili našim proizvodima, slobodno se obratite. Vaše zdravlje i dobrobit su mi prioritet, ali uvek preporučujem da se konsultujete sa svojim lekarom za specifične medicinske savete i terapiju.
Meni je test ,,Ana ,,negativan imam palpatorno osetljivupst vecene MCP uz manji otok palaptorna osetljivost pip zgloba ..da li je moguce da je artritis a svakako ukocenost imam ukutru i zglobovi nogu me bole kada legnem…unapred zahvalna
Negativan ANA test (antinuklearna antitela) i simptomi koje opisujete, kao što su osetljivost i otok zglobova, jutarnja ukočenost, i bol u zglobovima nogu, mogu ukazivati na mogućnost artritisa, ali važno je napomenuti da postoji više vrsta artritisa i srodnih stanja koja mogu izazvati slične simptome.
ANA test je često korišćen za procenu autoimunih stanja kao što je sistemski lupus eritematozus (SLE), ali nije specifičan samo za jedno stanje i može biti negativan kod nekih osoba sa autoimunim artritisom. Postoje različiti tipovi artritisa, uključujući reumatoidni artritis (RA), osteoartritis, psorijatični artritis, i drugi.
Da bi se postavila tačna dijagnoza, važno je razmotriti sledeće:
Detaljan Klinički Pregled: Vaš lekar će uzeti u obzir vaše simptome, istoriju bolesti, i fizički pregled.
Dodatne Laboratorijske Analize: Osim ANA testa, mogu biti potrebni i drugi testovi kao što su reumatoidni faktor, anti-CCP antitela, CRP, ESR, i drugi relevantni testovi.
Dijagnostički Snimci: Rendgenski snimci, MRI, ili ultrazvuk zglobova mogu pomoći u identifikovanju promena karakterističnih za određene tipove artritisa.
Zbog složenosti dijagnostikovanja artritisa, važno je redovno se konsultovati sa lekarom, posebno reumatologom, koji će moći da vam pruži detaljan pregled i adekvatan tretman.
Što se tiče ublažavanja simptoma, možete razmotriti neke od sledećih opcija:
Toplotna terapija za ublažavanje bolova i ukočenosti.
Lagane vežbe za održavanje pokretljivosti zglobova.
Antiinflamatorni lekovi za ublažavanje upale i bola (pod nadzorom lekara).
Ako razmišljate o korišćenju nekih od naših proizvoda iz AbelaPharm-a, kao što su BiVits ACTIVA vitamini i minerali, savetujem da se prethodno konsultujete sa lekarom, posebno imajući u vidu vaše trenutno zdravstveno stanje i simptome.
Reumatodni artritis,gde i kako leciti? Gde postoi lek, lekar u Srbiji pa i sire?